13.06.2024

Anayasal Sistem İhlal Ediliyor

24, Aralık 2023 Pazar
Bu haber kez okundu


Türkiye İşçi Partisi Tekirdağ İl Başkanlığı, Hatay Milletvekili Can Atalay’ın anayasa mahkemesine bireysel başvuru hakkının ihlal edildiğine ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.Anayasa Mahkemesi kararında Hatay milletvekilimizin derhal tahliye edilmesine karar verdiği hatırlatılan açıklamada, “Anayasa mahkemelerinin kararlarının aksine karar almak ya da bunlara uymamak anayasal sistemin ihlalidir” sözleriyle mevcut sisteme eleştiride bulunuldu.

Hasan Ali Yücel Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında, şu ifadeler yer aldı:
21 aralık 2023 tarihinden Anayasa Mahkemesi bir siyasi esir olarak tutuklu bulunan Hatay milletvekilimiz Can ATALAY’ın bir önceki kararda tespit ettiği gibi seçme ve seçilme hakkı ile kişi özgürlüğü/ güvenliği hakkının, anayasa mahkemesine bireysel başvurunu hakkının ihlal edildiğine bir kez daha karar verdi. Anayasa Mahkemesi kararında Hatay milletvekilimizin derhal tahliye edilmesine karar verdi. Ancak İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi önceki kararda olduğu gibi Anayasa Mahkemesi’nin kararına uyamamakta. Hatay milletvekilimiz Can ATALAY hala siyasi esir olarak tutulmaktadır.

Anayasa Mahkemesi önceki kararında açıkça belirtmesine rağmen Mahkeme hala gerekçeli kararın gelmemesi sebebiyle harekete geçmeyeceği bildirilmiştir. Anayasa’nın 138. ve 153. maddesi ile 6216 sayılı Kanun’un 66. maddesine göre bireysel başvuru usulünde verilen kararlar herkes için bağlayıcıdır ve her kim veya hangi organ olursa olsun kararların uygulanmaması mümkün değildir.

Gerek İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi gerek Yargıtay 3.Ceza dairesi bağlayıcı olan Anayasa Mahkemesi kararlarına uymayarak suç işlemektedirler. Anayasa mahkemelerinin kararlarının aksine karar almak ya da bunlara uymamak anayasal sistemin ihlalidir. Mahkemeler bu kararları ve eylemsizlikleriyle yalnızca Can ATALAY’ın değil tüm haklın iradesine ambargo koymakta, Anayasanın kendiliklerine verdiği yetkiyi bizati Anayasayı çiğneyerek gasp etmektedirler. Gasp edilen özgürlük yalnız milletvekilimizin değil tüm yurttaşların özgürlüğüdür. Bugün yaşadığımız bu durum yargının bozulmuş ve çürümüşlüğünün en açık göstergesidir. Türkiye’de artık yargı siyasetin hukuka aykırı talep ve eylemlerini gerçekleştirdikleri bir araca dönüşmeye başlamıştır. Artık bu kriz hukuk krizi olmaktan çıkmış halkın sesine yönelen bir darbeye dönüşmüştür. Siyasi saiklerle hareket ederek kendi meşruiyetini gittikçe kaybeden İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine sesleniyoruz: DERHAL ANAYASA MAHKEMESİNİN KARARLARINA

Biz Türkiye İşçi Partisi halkın sesini ve iradesini kesen bu müdahaleyi kabul etmiyoruz. Yurttaşların iradesine yapılan bu müdahaleye karşı var gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğimizi tüm kamuoyuna bildiriyoruz.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir