18.06.2024

45 Saniyede Barınma Alanına Dönüşüyor

11, Mart 2023 Cumartesi
Bu haber kez okundu


Asyaport,  meydana gelecek bir depremde, yük taşımada kullanılan konteynerlerın, barınma merkezine dönüşebilmesi için örnek bir proje hazırladı. Eklemelerle 45 saniyede barınma alanlarına dönüşen konteyner ve portatif tuvalet ile içme suyu depo sistemi, olası bir depremde geçici olarak tahsis edilecek.

Hazırlanan proje ile boş şekilde bulunan konteynerler en az maliyetle içerisinde ranza ve sobanın bulunduğu barınma alanı oluyor.

Sihirli kutu olarak adlandırılan konteynerler, geçici olarak depremzedelere tahsis edilerek, içerisinde en az 12 kişinin konaklayabileceği barınma alanları olarak planlanıyor.

Projede ek olarak sahra tuvaleti ve konteyner içme suyu deposu da yer alıyor.

 

YÖNETİM KURUMLARINA  ÖRNEK OLACAK

Firma tarafından hazırlanan proje, Trakya genelinde olası bir depremde planlama yapılması için AFAD’a, belediyelere, özel kurumlara teklif olarak sunuldu.

Firma, konteynerleri ücretsiz olarak tahsisini gerçekleştirirken, en az maliyetle tefrişatına da AFAD, belediyeler ve özel kurumlargerçekleştirecek.

45 SANİYEDE EVE DÖNÜŞÜYOR

Konteynerlerin barınma alanına dönüşmesi projesi hakkında bilgi veren Asyaport Teknik Hizmetler Müdürü Besim Dönmez, 6 şubatta 11 ilde yaşanan deprem felaketinin ardından Asyaport-Medlog teknik ekibi tarafından depreme hazırlık çalışmaları yapıldığını kaydetti.

Kamuoyuna fikir vermesi açısından konteynerlerin yaşam alanına dönüşümünü gerçekleştirdiklerini aktaran Dönmez,

“Yük konteynerinin yaşam konteynerine çevrilmesi için bir uygulama yaptık. Yük konteynerine eklenen bu kapı 45 saniyede takılabiliyor. Firmamız afet anından Tüm Trakya bölgesindeki AFAD, belediyelere, kurumlara ücretsiz  geçici olarak tahsis edilecek. Bu konteynerler çok hızlı bir şekilde afetzedelerin barınma ihtiyacını giderecek. Konteynerin içinde 6 ranzada 12 kişi rahat bir şekilde kalabilir. İçerisine soba koyabiliyoruz. İçerisinde led bir lambamız var. Yine fleksi tankımız var. Bu tank 24 ton içme suyu alabiliyor. Seyyar bir tuvalet modeli yaptık. Depremde en büyük ihtiyaçlardan biri de tuvaletler oldu. Bu tuvaletlerde hızlı bir şekilde kurulabiliyor” dedi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir