12.07.2024

28 Bin Yıllık Mamut Kalıntıları Dikkat Çekti!

15, Aralık 2021 Çarşamba
Bu haber kez okundu


Fosiller, sestaşları, kayaçlar, madenler ve mermer gruplarının sergilendiği ‘Alemin mazisinden, Ademin Mazisine-geçmişin izinde’ adlı sergide, 28 bin yıllık mamut kalıntıları yoğun ilgi gördü.
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü tarafından düzenlenen ‘Alemin mazisinden, Ademin Mazisine-geçmişin izinde’ sergisi, NKÜ Fen-Edebiyat Fakültesinde düzenlenen törenle açıldı.
Fosiller, minareler, sestaşları, kayaçlar, madenler ve mermer gruplarına ait örneklerin yer aldığı sergiye 28 bin yıllık mamut kalıntıları damga vurdu.
Sergiye ilişkin açıklamada bulunan NKÜ Coğrafya Bölüm Başkanı Doç. Dr. Emre Özşahin, elde edilen bulgular neticesinde fillerin atası olarak bilinen mamutların Trakya bölgesinde yaşadığı ve yine Trakya üzerinde göç haline olduğunun tespit edildiğini söyledi.
KAREKOD SİSTEMİ İLE KEYİFLİ MÜZE TURU

Özşahin, üniversite içerisinde açılan müzenin bir diğer özelliğinin ise her parçanın yanında bulunan Karekod sistemi olduğunu belirtti. İlgi duyan vatandaşların sergiyi gezerken cep telefonlarından karekodları okutarak, parçalar hakkında detaylı bilgi edinerek, keyifli bir müze turu gerçekleştirilebileceğini kaydetti.

EN GÖZDE PARÇA, MAMUT FOSİLİ
Serginin en gözde parçalarının 28 bin yıllık mamut kalıntıları olduğunu burgulayan Özşahin; “Edirne Müze Müdürlüğü ile yaptığımız protokol neticesinde aldığımız ve sergimize kazandırdığımız parçalar. Burada canlandırılmış Mamut resmini görüyorsunuz. Mamut iskeletine ait kemikler, yaklaşık 23 ile 28 bin yıllık bir süreç zarfında bu hayvanın burada yaşadığı tespit edilmiş. Elde edilen jeomorfolojik kanıtlar bunu gösteriyor. Yine aynı hayvanın bulunduğu sahada omurgalılara ait yırtıcıları ait parçalar elde ettik. Meriç Nehri’nde şu anda olmayan ama önceki dönemlerde olan fosil kanıtlarından elde ettiğimiz bilgiler de alabalığı ait fosil örnekleri de ihtiva ediyormuş. Sahada bulgular elde ettik bu bulgular bölgenin coğrafi geçmişinin aydınlatılması bakımından önem arz ediyor. Çünkü, fillerin atası dediğimiz mamutların bu bölgede yaşadığı ve bu güzergahı kullanarak Avrupa’ya veya daha Güneye indiği yönünde, insanlarda olduğu gibi burasının hayvanlar içinde göç yolları üzerinde bulunduğunu rahat bir şekilde söyleyebilirim. Bulgular bize bunu veriyor. Ben serginin doğal kaynaklarımızın korunması ve kullanılması adına önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.
Edirne Müzesi’nin arkeoloji müzesi olduğunu hatırlatan Özşahin, şu sözleri kaydetti:“Arkeoloji müzesi olduğundan dolayı bunların sergilenmesine uygun değil. Biz coğrafyacılar olarak kemikleri aldık, kendi arasında tasnif ettik. Omurgaları özelliklerine göre ayırt ettik, sınıflandırdık. Ondan sonra da sergiye hazır hale getirdik izleyicilere sunduk”
Serginin açılışına; Tekirdağ Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, NKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Eker,Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölüm Başkanı Doç. Dr. Emre Özşahin, öğretim görevlileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir