12.07.2024

Türkiye Adı Verilen Dünyanın En Büyük Konteyner Gemisi Tekirdağ’a Geliyor

11, Ekim 2023 Çarşamba
Bu haber kez okundu


155 ülkede, 781 gemisi bulunan Mediterranean Shipping Company (MSC) tarafından Çin’de yaptırılan vedünyanın en fazla konteyner taşıma kapasitesine sahip olan Türkiye isimli gemi,Tekirdağ Asyaport limanına geliyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılı anısına, MSC tarafından ‘Türkiye’ adı verilen gemi, Türkiye’de ilk Tekirdağ’a yanaşacak.

399.9 metre uzunluğu, 61.3 metre genişliği, omurgadan ise 80 metre yüksekliği olan ve bir seferde 24 bin 346 standart konteyner taşıma kapasitesine sahip MSC Türkiye gemisinin ilk durağı ise Tekirdağ Asyaport limanı olacak.

30 Ekim’de Asyaport limanına uğrayacak olan MSC Türkiye gemisi, törenle karşılanacak.

Aponte ve Soyuer Ailesi’nin ortak projesi olarak 2015 yılında faaliyete geçen Asyaport Limanı, Türkiye’nin en büyük konteyner limanı olma özelligi taşıyor.

MSC grubunun sahibi Aponte Ailesi, Asyaport Limanı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer’in kızı ve Aponte ailesinin gelini olan Ela Soyuer’in memleketine bir jest olarak, Cumhuriyetin 100. yılında, dünyanın en büyük konteyner gemisi olma özelliğine sahip yeni gemilerine Türkiye adını verdi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir