20.07.2024

Süleymanpaşa engelleri el birliği ile kaldırıyor

6, Ağustos 2016 Cumartesi
Bu haber kez okundu


Süleymanpaşa'da bulunan görme engelliler için hazırlanan "Mutlu Kentin Gözleri Kitapların Sesleri" adlı proje Süleymanpaşa Belediyesi, Trakya Kalkınma Ajansı ve Süleymanpaşa Engelsiz Yaşam Derneği tarafından atılan imzalardan sonra hayata geçiyor.

Süleymanpaşa Engelsiz Yaşam Derneği koordinatörlüğünde Süleymanpaşa'da bulunan görme engelliler için hazırlanan "Mutlu Kentin Gözleri Kitapların Sesleri" adlı proje, Süleymanpaşa Belediyesi, Trakya Kalkınma Ajansı ve Tekirdağ Anadolu Lisesi işbirliğinde görme engellilerimizin hizmetine sunulmak üzere başlıyor. 

Trakya Kalkınma Ajansı'nda düzenlenen imza törenine Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Süleymanpaşa Engelsiz Yaşam Derneği Başkanı Şerife Türüdü ve Tekirdağ Anadolu Lisesi yetkilileri katıldı.

Süleymanpaşa Engelsiz Yaşam Derneği Başkanı Şerife Türüdü, projelerinin çıkış noktasının Süleymanpaşa'da bedensel ve zihinsel engelliler için bir şeyler yapıldığı ama görme engelliler için hiçbir şey yapılmadığını fark etmeleri olduğunu dile getirerek; "Süleymanpaşa ilçemizde ulaşabildiğimiz yaklaşık 130 görme engellimiz var. Biz Süleymanpaşa Belediyesi ve Tekirdağ Anadolu Lisesi ile birlikte görme engelliler için sesli kütüphane kuruyoruz. Süleymanpaşa Belediyesi bize bir yer verecek. Oradan görme engellilerimiz, emekli dediğimiz az gören yaşlı insanlarımız faydalanabilecek. Bir de bedensel engeli olup ellerini çok fazla kullanamayan insanlar için aparatlarımız olacak. Onlar da projeden faydalanabilecek. Bir de öğrencilerin bu işin içinde olması beni daha çok heyecanlandırdı. Anadolu Lisesi öğrencileri kurulacak olan kabinde bize sesli okuma yapacaklar. Orada kendi kütüphanemizi oluşturacağız. Aynı zamanda eğitmen yetiştirip görme engellilerimize "Braille Eğitimi" verilecek. Çok amaçlı bir proje. İnşallah Süleymanpaşamıza hayırlı olur diye düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Çok amaçlı olarak hazırlanan projenin hayata geçmesi için önümüzdeki günlerde çalışmalara başlanılacak ve "Mutlu Kentin Gözleri Kitapların Sesleri" şu şekilde ilerleyecek:

1-Proje ilk olarak görme engellilere eğitim verecek 5 uzmanın 1 ay süreyle "Braille Eğitimi" için İstanbul'a gönderilmesi ile başlayacak. Bu eğitimden geldikten sonra eğitimlerini bölgemiz görme engellilerin hizmetine sunacaktır.

2-Tekirdağ Anadolu Lisesi bünyesinde kurulacak sesli kitap okuma kabini ile öğrencilerimiz görme engellilerin ihtiyaçları doğrultusunda kitapları dijital hale getirerek görme engellilerin hizmetine sunacak, sosyal sorumluluk sahibi olacaklardır.

3-Tekirdağ Anadolu Lisesi bünyesinde görme engellileri eğitim alabileceği bir özel sınıf oluşturulacak bu sınıfta halk eğitim merkezi aracılığı ile "Braille Eğitimi" ve serbest hareketler eğitimleri verilecektir.

4-Süleymanpaşa Belediyesi kitap kafelerinden bir tanesine üç adet görme engelli bilgisayarı ve Braille yazıcı yerleştirilecek ve Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan dijital içerikler buradan web sitemiz üzerinden tüm görme engellilere ücretsiz sunulacak.

5-Süleymanpaşa Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi ve Süleymanpaşa Engelsiz Yaşam Derneği tüm engellilerin bu eğitimlere erişimlerindeki engelleri sıfıra indirecek hizmetler verecek, Engelsiz kütüphanenin çevre düzenlemelerini yapacak, balık tutma etkinliği, web sitesi, basketbol ve futbol turnuvalarının içerisinde yer alacak.

6-Süleymanpaşa Belediyesi çalışanlarından 3 uzman ve Engelsiz Yaşam Derneği'nden 1 uzman görme engelliler eğitimlerine katılacak ve sürekli eğitim verebilecek insan kaynakları alt yapısına kavuşacak.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
Etiketler:
sanalbasin.com üyesidir