20.07.2024

CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkan Tekirdağ’da Toplandı

15, Ağustos 2022 Pazartesi
Bu haber kez okundu


CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanı, Tekirdağ’da düzenlenen “Büyükşehir Belediye Başkanları Buluşması” programında bir araya geldi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın ev sahipliğinde, kentteki bir otelde düzenlenen toplantıya CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer katıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, açılışta yaptığı konuşmada, 11. toplantılarını Tekirdağ’da yaptıklarını söyledi.

Torun, diğer toplantılarda bilgi paylaşımı, sorunların çözümünün nasıl daha iyi yapılabileceği görüşmeleri olduğunu ifade ederek, “Bu toplantılardan oldukça başarılı düşünceler çıktı. İnsanımıza en iyisini sunmak adına ciddi bir çalışma yapıldı. Bütün belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Çalışmalar ülkemizin bulunduğu her türlü olumsuzluğa rağmen yapıldı.” dedi.

Toplantının ardından “Büyükşehir Belediye Başkanları Buluşması”nın ortak bildirisini Kadir Albayrak okudu.

Albayrak, toplantıda ülkenin içinde bulunduğu mevcut ekonomik tablo, tarım ve hayvancılığa cazibe kazandırılması noktasında kırsal kalkınmada yerel yönetimlerin rolü, su kaynaklarının verimli kullanımı ve çevre kirliliğinin önlenmesi, gıda güvenliğinin sağlanması, küresel iklim değişikliğiyle mücadele ve gelecek için yeni nesil eğitim modelleri hakkında fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Ülkenin ekonomisinde yaşanan ağır tablonun vatandaşlara olan yansıması ve maliyeti her geçen gün artmakta olduğunu belirten Albayrak, “Belediyelerimiz de bu ağır koşullar nedeniyle ekonomik açıdan ciddi sorunlar yaşamakta, sıkıntılar çekmektedir. Tüm bu sorun ve sıkıntılara rağmen kurumlarımız, vatandaşlarımızın yaşadıkları sıkıntıları asgari düzeye indirmek için hiçbir fedakarlıktan kaçınmamaktadır. Cumhuriyet tarihimizin en ağır ekonomik koşulları yaşamasına, maliyetlerin her gün katlanarak artış göstermesine karşın; ekmek, ulaşım ve su gibi temel konularda diğer gider kalemlerimizden tasarruf ederek halkımızın yanında olduk, olmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

Albayrak, büyükşehir belediyeleri, bir yandan halkçı yönetim modelini uygularken bir yandan da yatırım ve hizmetlerini aksatmadan büyük bir şevkle sürdürdüğünü dile getirerek şunları kaydetti:

“Bu hizmetlerin önemli kısmı ise sanayi destekleri, kırsal kalkınma hamleleri ve sosyal belediyecilik uygulamalarından oluşmaktadır. İnanıyoruz ki bu zorlu süreci aşmanın yolu dayanışma ve üretimden geçmektedir. Toplantımız vesilesiyle vesilesiyle milletimizin bağımsızlık ve hürriyet sevdasının nihai vesikası olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı şimdiden kutluyor, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi şükran ve minnetle anıyoruz. Tarihimizden aldığımız yüce sorumlulukları geleceğimize dair nice umutlarla bütünleştirmeye, bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da çok çalışmaya ve ara vermeksizin üretmeye devam edeceğiz.”

Toplantının ardından belediye başkanları Süleymanpaşa sahilinde vatandaşlarla bir araya geldi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir