13.07.2024

Beklendiği Gibi Oldu

5, Mart 2024 Salı
Bu haber kez okundu


Eski Tekel fabrikasının arazisine yapılması planlanan alışveriş merkezi, konut, eğitim, sağlık alanlarının yer alacağı projeye ilişkin imar planı değişikliği, Süleymanpaşa Belediye Meclisi’nde oy çokluğu ile reddedildi.
Kentin önemli alanları arasında yer alan ve sosyal yaşam alanı olması talep edilen eski şarap fabrikası arazisinin, sanayi alanından çıkarılarak mevcut 1/1000 ölçekli Nazım İmar Planına ticaret, konut, park, turizm, eğitim, özel sağlık ve özel eğitim, belediye hizmet alanı, yol alanı olarak değiştirilmesine ilişkin talep, Süleymanpaşa Belediye Meclis toplantısında görüşüldü.
CHP Grup Sözcüsü ve imar komisyon üyesi İlhan İmrak ara komisyona katılmazken, bu konuda CHP olarak çekimser olduklarını kaydetti.
Ara komisyonun ardından gerçekleşen oylamada, AK Partili meclis üyeleri, ret oyu verirken, CHP Meclis üyeleri Volkan Berkay Çakır, Cenk Korkmaz ve Ufuk Ersöz, kendi gruplarından ayrı olarak ret oyu verdi.
Üzerinde kültür varlığı tescili bulunan 102.449,67 m2 alana sahip arsanın, sanayi alanından çıkarılarak, mevcut 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planında ticaret, konut, park, turizm, eğitim, özel sağlık ve özel eğitim, belediye hizmet alanı, yol alanı olarak değiştirilmesi Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın yönettiği Eylül ayı Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında AK Partili Meclis Üyelerinin 20 ret oyuna karşı CHP’li meclis üyelerinin 36 evet oyu ile onaylanmıştı.
Uzmanlar tarafından söz konusu projenin şehir yaşamını olumsuz yönde etkileyeceği, bölgenin nüfusu ve trafiği kaldıramayacağı dile getirilmesine ve halk tarafından da kent park olması yönünde talepler olmasına rağmen böyle bir karar alınması, şehrin geleceği açısından büyük bir facia olarak tanımlanarak, tepkiyle karşılandı.
Firmanın, projenin 1/1000 ölçekli Nazım İmar Planına işlenmesi yönündeki başvurusuna ilişkin Mart ayı Süleymanpaşa Belediye Meclisi toplantısında görüşülen imar planı değişikliği talebi, oy çokluğu ile reddedildi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir