03.12.2023

Trakya’da Kadın Forumu Düzenlenecek!

28, Eylül 2022 Çarşamba
Bu haber kez okundu


Eşitlik İçin Kadın (EŞİK) Platformu, 11 ilde kadın forumları gerçekleştiriyor. Seçimler öncesinde kadınların öncelikli beş talebini duyurmayı hedefleyen platform, kadın forumlarının ilkini Van’da ikincisini ise Edirne’de gerçekleştirecek.

Komşu illerden de katılımcıların yer alacağı, kadınların kazanımlarına yönelik tehditler, saldırılara karşı mücadele ve taleplerin konuşulacağı Edirne Kadın  Forumu, 14.00-17.00 saatleri arasında Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nin toplantı salonunda gerçekleşecek.

EŞİK Platformu tarafından yapılan açıklamada, İstanbul Sözleşmesi’nden hukuksuz çekilme girişiminden çok daha önce başlayan eşit ve özgür bir hayat hakkına açık saldırılara dönüşen bir iklimin hakim olduğu ifade edildi.

Yaşam tarzına yönelik gelen saldırıların dozunun her geçen gün daha çok arttığı belirtilen açıklamada; “Türkiye’de kadın hakları artık bir bütün olarak tehlikede. Bu tehlike ikincil bir mesele değil, ülkenin bütün acil sorunları ile eşit derecede önemli. Seçim hazırlıkları tüm hızıyla sürerken, iktidar milyonlarca kadına daha çok baskı, daha çok ayrımcılık ve şiddetten başka bir şey vaad etmiyor. Kadın katillerini cesaretlendiren nefret söylemlerini boca edenleri ödüllendiriyor. Boşanmayı hızlandırma adı altında adeta medeni yasa lağvedilerek erkekler için “boş ol” sistemi getirilmek isteniyor. Milyonlarca kadın ve çocuk için iktidarın seçim vaadi, seçimden sonra nafakanın kesilmesi! Muhalefet ittifaklarının şimdiye dek açıkladıkları programlarda ise toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için İstanbul Sözleşmesi’nin de önerdiği bütüncül politikaların eksik yer aldığını, yaşanan önemli krizlerden birinin de eşitlik krizi olduğunun gözden kaçırıldığını, çöküşten çıkış için acil önlemler önermediklerini izliyoruz. Bu nedenle, EŞİK Platform olarak 2020 yılında belirlediğimiz 5 acil talebimizi konuşmak, ortaklaştırmak ve tüm muhataplarına tekrar hatırlatmak yaşamsal bir önem taşıyor. Eril siyasetin kalın duvarlarını birlikte aşmak, tanışmak, dayanışmak için her siyasal görüşten ve toplumsal kesimden kadınlarla EŞİK Kadın Forumlarında bir araya geliyoruz” ifadeleri yer aldı.

Yapılacak forumlar sonrasında daha da güçlenileceği aktarılan açıklamada, 5 Acil talep şöyle sıralanıyor:

  1. Eşit yurttaşlık hakkımızı aşındırmaktan vazgeçin
  2. Kazanılmış haklarımızı tehdit eden söylem ve girişimlere son verin
  3. Evde, işte, sokakta, tüm toplumsal yaşamda şiddetsiz bir yaşam sürme hakkımız için acil eylem planı uygulayın
  4. Eğitimi eşitlikçi, ayrımcılıktan uzak, bilimsel, laik, parasız hale getirin
  5. Eşit istihdam, kreş ve işyerinde şiddeti önleme mekanizmaları için etkin politikalar uygulayın
facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir