01.10.2023

“Teslim Olmayacağız”Mesajı Verdiler!

11, Kasım 2022 Cuma
Bu haber kez okundu


TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu,Gezi Davası Karar Duruşması’na ilişkin Adalet Nöbetinin 200’üncü gününde,“Arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız, karanlığa teslim olmayacağız” mesajı verdi.

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu adına açıklama yapan Cafer Çetin, TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Mücella Yapıcı, Şehir Plancıları Odası Onur Kurulu üyesi Tayfun Kahraman, Mimarlar Odası Avukatı Can Atalay’ın da bulunduğu 7 kişinin 200 gün, Osman Kavala’nın ise bin 937 gündür cezaevinde olduğunu hatırlatarak, arkadaşlarını yalnız bırakmayacaklarını söyledi.

TMMOB ve bağlı odaları olarak, mesleki ve teknik bilgilerini halkın yararına kullanmaya devam edeceklerini belirterek, “Arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız ve bu ülkenin en görkemli halk hareketi olan Gezi’ye sahip çıkmayı kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

Halka ait olan her şeyi korumak ve kamu yararını savunmak mühendis, mimar ve şehir plancılarının temel görevleri arasında olduğunu belirten Çetin, İstanbul’un en önemli kamusal alanlarından biri olan Gezi Parkı’nı korumanın, Gezi’nin Park olarak kalması için mücadele etmenin mesleki etik ilkelerinin bir gereği olduğunu ifade etti.

2013 Haziran’ında, sadece kamusal alanların değil, iktidarın baskı politikalarını, temel hak ve özgürlüklerin askıya alınmasını, ülkenin geleceğinin karanlığa gömülmesini de gündemlerine alarak mücadele ettiklerini dile getiren Çetin, TMMOB’un, ülke sorunlarını meslektaşlarının yaşadığı sorunlardan bağımsız görmeyen bir anlayışla hareket ettiğinin altını çizdi.

Gezi direnişinin, toplum olmanın doğal bir sonucu olarak ülkenin dört bir yanında vücut bulmuş, Cumhuriyet tarihinin en önemli direnişlerinden birisi olduğunu aktaran Çetin, şunları kaydetti:

“İktidar toplumsal direnişimizi defalarca yargılamaya, karalamaya çalışmış, Gezi’yi düşmanlaştırmaya çalışmıştır. Uzun süren hukuksuzluk zinciri içerisinde kendi partilerinin milletvekili aday adayı olan bir yargı mensubu üzerinden arkadaşlarımız nezdinde Gezi’yi tutsak etmeye, yalnızlaştırmayı amaçlamıştır. Arkadaşlarımızın nezdinde milyonların örgütlülüğünü, milyonların talebi hapsedilmek istenmiştir. Ancak tüm bunlara rağmen Gezi Direnişinin toplum vicdanında ve bilincinde lekelemeyi başaramamışlardır. Gezi Davasında verilen cezaların siyasi cezalar olduğu, hukuk sınırları içerisinde olmadığı tüm toplumun bildiği ve kabul ettiği bir gerçektir. Gezi Davasında verilen cezaların gecikmeksizin iptal edilmesi gerekmektedir.Tutukluluğun 200. gününde bir kez daha sesleniyoruz: Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın! Gezi’den ve arkadaşlarımızdan elinizi çekin! Karanlığa teslim olmayacağız, biz kazanacağız, Gezi kazanacak!”

KİTAP YAZIYORLAR

Cafer Çetin’in ardından konuşma yapan Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Gökhan Tanrıöver, Mahkeme tarafından verilen kararın Türkiye’ye yakışmadığını belirtti.

Mücella Yapıcı, Can Atalay ve Tayfun Kahraman’ın içeride de çalışmaya devam ettiklerini söyleyen Tanrıöver, Mücella Yapıcı’nın Kız Kulesi ve Süleymaniye, Can Atalay’ın Kanal İstanbul ve Sosyal Konut Projesi ile ilgili kiyap yazdıklarını, bu yazılanların iyi bir doküman olacağını kaydetti.

TMMOB Tekirdağ Mimarlar Odası İl Temsilciliğinde yapılan basın açıklamasına, Eğitim Sen Tekirdağ Şubesi, SOL Parti üyeleri ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri katıldı.

 

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir