09.02.2022

Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından 90. yılında “Medeni Kanunun Kabulü” konferansı yapıldı

17, Şubat 2016 Çarşamba
Bu haber kez okundu


Süleymanpaşa Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin Medeni Kanunu’nun kabulünün 90. Yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleştirdikleri konferans, bugün Av. Merve İşbilen’in sunumuyla yapıldı.

“Medeni Kanunun Kabulü” konulu konferansa Süleymanpaşa Belediye Başkan Vekili Berkay Çakır, Trakya Kent Konseyleri Birliği ve Süleymanpaşa Kent Konseyi Başkanı Ufuk Bekir Ersöz, Süleymanpaşa Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Hilal Kızılözen ve çok sayıda kadın meclisi üyesi katıldı.

Süleymanpaşa Kent Konseyi binasında gerçekleştirilen konferansta açılış konuşmasını gerçekleştiren Süleymanpaşa Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Hilal Kızılözen yeni eğitim salonlarında gerçekleştirilen ilk etkinlikten dolayı ne kadar heyecanlı olduklarını dile getirerek konferans hakkında kısa bilgiler aktardıktan sonra sözü Av. İşbilen’e bıraktı.

Av. Merve İşbilen tarafından 1926 yılında yürürlüğe giren 743 sayılı “Türk Kanunu Medenisiyle, 2002 yılında yürürlüğe giren 4721 sayılı “Türk Medeni Kanunu” arasındaki farklar anlatıldı. Günümüzden örneklerle, anlaşılır bir dilde anlatılan konuda,  4721 sayılı kanunla gelen en önemli değişiklikleri Av. İşbilen “ Bu yeni medeni kanunumuz aslında kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın kaldırılması hakkındaki sözleşmeye, anayasamızın 10. maddesinde düzenlenen eşitlik ilkesine ve yine 2001 yılında yapılan değişiklikle anayasanın 41. maddesine eklenen ‘aile eşler arasındaki eşitliğe dayanır’ hükümlerine uygun olarak yapıldı.” sözleriyle dile getirdi.

Yeni yasayla birlikte gelen değişikliklerin kadınlara getirdiği eşitlik, evlilikle eş ile birlikte aynı hükümlere bağlılık gibi pozitif yönleri hakkında Süleymanpaşa Kent Konseyi Kadın Meclisi üyelerine bilgilendirme yapıldı.

Konferansın bitiminde Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın eşi Belgin Eşkinat tarafından, Av. İşbilen’e paylaştığı değerli bilgiler için teşekkür edildi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir