03.12.2023

“Hayrabolu Yolu Yılan Hikayesine Döndü”

14, Mayıs 2021 Cuma
Bu haber kez okundu


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, AK Parti’nin, Tekirdağ’ın ölüm yolu olarak adlandırılan Hayrabolu yolu güzergâhlarını yıllardır tamamlayamadığını söyledi. Aygun, “ Hazine’nin kasasının boşaldığı bir dönemde ne pahasına olursa olsun İstanbul Kanalı için direten ve hatta Ay’a gitmeyi planlayan AKP, ne yazık ki Tekirdağ’da topu topu 45.70 kilometrelik yolu için gereken kaynağı bulamamıştır. Tekirdağ’ın yolları, katır yollarına dönüşmüştür” dedi. Aygun’un eleştirilerine cevap veren AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel ise projenin ertelenmesinin söz konusu olmadığını söyleyerek, Tekirdağ Hayrabolu Duble yolu planlanan süreç içerisinde gerekli ödenekler aktarılarak tamamlanacak ve en kısa sürede hizmete sunulacaktır. Biz eski iktidarlar gibi temel atıp arkamızı dönüp gitmiyoruz, biz temeli atıyoruz, aynı şekilde takip ediyoruz ve işleri bitiriyoruz.” İfadelerini kullandı.

Hayrabolu yolu ile ilgili açıklamada bulunan CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, AK Parti’nin, Ay’a gitmek isterken, Tekirdağ’da yaya kaldığını dile getirerek eleştirilerde bulundu.

Tekirdağ’ın en tehlikeli güzergâhlarından biri olan ve en çok can kaybı yaşanan 45.70 kilometrelik Hayrabolu Yolunun, yılan hikâyesine döndüğünü belirten Aygun, “ 2016 yılında yatırım programına alınan yol projesinin 2020 yılında tamamlanması planlanmıştır. Ne yazık ki TC Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından yayımlanan 2021 Yatırım Programı’nda, yolun tamamlanma tarihi, 2020 yılından 2024 tarihine ötelenmiştir. 2021 Yatırım Programı, Ocak ayında yayımlanmıştır. AKP İktidarları tarafından 371 milyon 75 bin 100 lira yatırım değeri olan yol için bugüne kadar 10 milyon 726 bin 100 TL harcanmıştır. Yani yol için AKP tarafından bugüne kadar, projenin yatırım bedelinin sadece yüzde 2.8’i kadar kaynak harcanmıştır. Bu nedenle özellikle son iki yıldır yol ilerlememekte ve gereken kaynak ayrılmamaktadır. 2021 Yatırım Programı’nda da yol için 1000 TL tutarında “iz ödenek” ayrılmıştır. Başka bir deyişle yolun hala yatırım programında olduğu ancak 2021 bütçesinde ödenek ayrılmadığı ortaya konmuştur.AKP’nin Tekirdağ halkının yol güvenliği sıkıntısını gözden çıkardığı aşikârdır. Cumhurbaşkanlığı 2021 Yatırım Programı, bu durumu tüm açıklığı ile ortaya koymaktadır. AKP Tekirdağ Milletvekili Sayın Mustafa Yel’in acilen bu Yatırım Programı’nı edinerek, gerçeklerle yüzleşmesini ve kamuoyunu yanıltmaktan kendisini alıkoymasını dilerim” şeklinde konuştu.

Yatırım Programlarının, iktidarın yatırım önceliklerini ortaya koyduğunu dile getiren Aygun,” İki yıldır Hayrabolu Yolu’nu öncelik listesine almayan AKP, yolun bitiş tarihini sürekli ötelemektedir. Bugüne kadar yolun yatırım değerinin sadece yüzde 2.8’ini ayıran AKP’nin, bu hızla yolu 2030 yılına kadar bitirmesi de mümkün görünmemektedir” ifadelerini kullandı.

“Ecek, acak cümleleri ile ortaya konulan AK Parti’nin vaat balonları, son dönemde daha havalanmadan patlamaya başlamıştır” diyen Aygun,“3 Kasım 2002 yılından bu yana iktidarda olan bir partinin Tekirdağ’ın yolları konusunda gereken adımları atamaması, beceriksizliktir. AKP’nin “Medeniyet Yürüyüşü” iddiası, pandemi döneminde iyice ayyuka çıkan aşı, maske, esnafa yapılamayan yardım, patlayan yolsuzluklar da dikkate alındığında “Yokluk ve Yoksulluk Yürüyüşü”ne dönüşmüştür. AK Parti’nin öncelikleri halkın öncelikleri ile ters düşmektedir. Hayrabolu Yolu, CHP iktidarında AB standartlarında bir yola dönüştürülerek tamamlanacak, bütün sıkıntılar sona erecektir. Gerçekleri tüm çıplaklığı paylaşarak, halkımıza doğru bilgiler vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

AK PARTİLİ YEL’DEN CEVAP

CHP Tekirdağ Milletvekili  İlhami Özcan Aygun’un eleştirlerine yanıt veren AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel ise  söylenenlerin gerçeği yansıtmadığını dile getirerek şunları kaydetti:

“45 kilometrelik Tekirdağ Hayrabolu Duble yolu” ile ilgili bazı yazılı ve görsel basın yayın organlarında çıkan gerçekle bir ilgisi olmayan ifadelerinin yer alması üzerine kamuoyunu aydınlatmak üzere bir açıklama yapma ihtiyacı duyulmuştur.

Tekirdağ Hayrabolu Duble yolu bizim öncelik verdiğimiz ve sürekli takip ettiğimiz konulardan biridir. 2011 Genel Seçimlerinde Tekirdağ Milletvekili Adayı iken seçim çalışmalarım sırasında ilk olarak dillendirdiğimiz, özlemle beklenen ve ‘Ölüm Yolu’ olarak adlandırılan Tekirdağ Hayrabolu Duble Yolunu o dönemde Sn. Başbakanımız Binali Yıldırım, Kalkınma Bakanımız Sn. Lütfü ELVAN ve Ulaştırma ve Denizcilik Bakanımız Sn. Ahmet ARSLAN’la yaptığımız yoğun görüşmeler neticesinde Yüksek Planlama Kurulu’ndan beklenen kararı çıkartmayı başardık ve 2016 Ek Yatırım Programına dahil ettirdik. 24 Mayıs 2017 tarihinde de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca ihalesi yapılmak suretiyle yasal prosedürler yerine getirilerek aynı yıl içinde yapım çalışmalarına başlandı.

Tekirdağ Hayrabolu Duble yolu ile; Tekirdağ ve ülkemizde tarım ve hayvancılıkta önemli bir yeri olan Hayrabolu ilçemizin ulaşımının daha modern, hızlı ve etkin çözümlerle geliştirilmesi ve iyileştirilmesi amacıyla mevcut yolun standardının yükseltilerek otoyol ve çevre yollarına bağlantılarının sağlanması planlanmıştır.

Mevcut (2×1) şeritli düşük standartlı yolun bölünmüş yol olarak tamamlanması ile Hayrabolu bölgesinin gelişmesine önemli katkılar sağlayacağı, Tekirdağ Limanı ile yöredeki sanayi bölgelerinin Kapıkule’ye ulaşımının kolaylaşacağını öngörmekteyiz.

Hayrabolu ilçemizi Tekirdağ’a bağlayan 47 kilometre uzunluğundaki mevcut yolun 1,3 kilometre kısalarak 45,7 kilometreye düşecek olan bu yolun 1. Etabı tamamlanarak hizmete sunulmuştur. 1. Etap kapsamında 13 kilometre bölünmüş yol, 5 kavşak, 3 köprü ve 3 alt geçit tamamlanmıştır. Tekirdağ Hayrabolu Duble yolu tamamlandığında 2×1 standardında, 7 metre genişliğindeki mevcut yol 2×2 şeritli BSK kaplamalı bölünmüş yol haline gelecektir.

Projenin tamamı bittiğinde Tekirdağ Limanı ile yöredeki sanayi bölgelerinin Kapıkule’ye ulaşımı kolaylaşacak, bölgedeki ticaret hacmi artacak ve Tekirdağ ili sosyo-ekonomik kazanımlar elde edecektir. Yol kullanıcılarına daha güvenli ulaşım imkanı tesis edilecektir. Bölgedeki seyahat süresi kısalacak, araçların çevreye bıraktıkları egzoz emisyonları azalacaktır. Ayrıca bakım-işletme giderlerinden tasarruf edilerek, akaryakıt ve amortisman giderlerindeki azalma ile ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır.

Tekirdağ Hayrabolu Duble yolu ihmal edilmiş, ertelenmiş, ötelenmiş bir proje değildir. Ekonomik konjonktür itibarıyla veya ilgili projede yaşanan gelişmeler nedeniyle yatırım programında muhafazasında yarar görülen projelerden olan Tekirdağ Hayrabolu Duble yoluna 1 000 TL ödenek konulmasının nedeni Bütçe tekniği açışından yıl içerisinde aktarma yapılacağı zaman kolaylık sağlanması amaçlıdır. Her ne kadar bu 1 000 TL iz ödenek 2021 yılında yer almasına rağmen yıl içerisinde ödenekler arası aktarmalar yapılarak bu ödenek miktarı artırılabiliyor.

Tekirdağ Hayrabolu Bölünmüş yolu planlandığı gibi devam etmektedir. Kamulaştırma süreçleri devam etmektedir. 2021 Yılı ödeneği olarak konulan iz ödeneğe yıl içerinde aktarmalar yapılmak suretiyle planlanan süre içerisinde tamamlanarak hizmete sunulacaktır. Tekirdağ ve Hayrabolulu hemşerilerimiz merak etmesin, biz konunun her zaman takipçisiyiz.

Ekonomik konjonktür ve özellikle pandemi koşullarında bazı yatırım faaliyetlerinde, ödenek aktarımlarında aksamalar olabilmektedir. Ancak iz ödenekli projelere yıl içinde ödenek aktarılması, projelere ve kamulaştırma tertiplerine ek ödenek tahsis edilmesi işlemleri Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığından görüş alınarak Cumhurbaşkanı onayıyla ödenek aktarılmaktadır.

Hal böyleyken, CHP Milletvekili Sn. AYGUN’un dediği gibi projenin ötelenmesi, ertelenmesi söz konusu değildir. Tekirdağ Hayrabolu Duble yolu planlanan süreç içerisinde gerekli ödenekler aktarılarak tamamlanacak ve en kısa sürede hizmete sunulacaktır. Biz eski iktidarlar gibi temel atıp arkamızı dönüp gitmiyoruz, biz temeli atıyoruz, aynı şekilde takip ediyoruz ve işleri bitiriyoruz.

Bu onuru, bu sevinci bize yaşatan Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Sn. Bakanlarımıza, Karayolları Genel Müdürlüğümüze, mühendis ve işçilerimize şükranlarımı arz ediyorum.

3 Kasım 2002 tarihinden itibaren Türkiye, muazzam bir medeniyet yürüyüşü başlattı ve hamdolsun ki bütün engelleri aşarak bugünlere geldik. Tekirdağ’ımız da bu hizmetlerden nasibini en iyi şekilde almıştır ve almaya devam edecektir.

 

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir