25.10.2021

Eşkinat AKP’li vekillerin iddialarına belgelerle cevap verdi

6, Haziran 2016 Pazartesi
Bu haber kez okundu


Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, birkaç gün önce AKP’li Tekirdağ Milletvekilleri Ayşe Doğan, Mustafa Yel ve Metin Akgün tarafından “Geri Gönderme Merkezi” konulu basın açıklamasına belgeleriyle cevap verdi.

“HER DEFASINDA ŞEHRİMİZİN MERKEZİNDE BÖYLE BİR YERİN OLMASININ KARŞISINDA DURDUK”

Konu hakkında birçok yazılı ve sözlü olarak görüşmelerin gerçekleştiğini belirten Başkan Eşkinat; “Konu bize ilk geldiği günden beri Süleymanpaşa Belediyesi olarak konuyla yakından ilgilendik. Kendileri ile yazışmalarımızın yanı sıra sözlü olarak da birçok kez konuştuk. Her defasında da şehrimizin gelişim alanı içerisinde, şehrimizin merkezinde böyle bir yerin olmasının karşısında durduk. Bize 05.08.2015 tarihinde 7069 sayısı ile gelen yazıda Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı konu hakkında görüşümüzü sordu. 16.09.2015 tarihinde 7979 sayılı yazı ile verdiğimiz cevapta şu ifadeleri kullandık:

“BİNLERCE YIL ÖNCEKİ ŞEHİR PLANLARINDA BİLE BENZERİ KULLANIMLARIN ŞEHİR SURLARININ DIŞINDA YER ALDIĞI GÖZLENMİŞTİR”

 ‘Bahse konu alan şehrin gelişim yönü ele alındığında Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale otoyolu ile önümüzdeki yıllarda şehir içi yolu olarak nitelendirilebilecek nitelikteki Tekirdağ Çevreyolu arasında kalmakta olup etrafında şehrin yoğun nüfusunun barınacağı çoğunlukla konut ve özel yurt alanları ile üniversite alanı bulunmaktadır. Geri Gönderme Merkezi gibi bir kullanımın planlı gelişen şehir merkezlerinin sosyal ve teknik altyapı dengesini bozmaması için ve binlerce yıl önceki şehir planlarında bile günlük hayatı olumsuz etkilediği görülen nekropol ve benzeri kullanımların şehir surlarının dışında yer aldığı göz önüne alındığında istenilen fonksiyonların yerleşim alanları dışında gözden uzak bir şekilde konumlanması gerektiği görülmüştür. şeklinde belirtilmiştir. Ayrıca yer seçimim konusunda; limanlara, havaalanına ve karayolları bağlantılarına yakın konumda olan, yerleşim alanı dışında Yenice-Çorlu yolu üzerinde yer seçebileceğinin uygun olabileceği düşünülmektedir.’

“TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ DA VERDİĞİMİZ YANITA TAM DESTEK VERDİ”

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile de konunun paylaşıldığını dile getiren Başkan Eşkinat; “Tekirdağ Büyükşehir Belediyemize de konuyu ilettik. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız da verdiğimiz yanıta tam destek verdi. Bizden sonra da Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne konuyu taşıdılar. Mevcut yerin ‘Resmi Kurum Alanı (Geri Gönderme Merkezi) ve 112 Acil Çağrı Merkezi’ amaçlı kullanmak istediklerini belirttiler. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gelen teklif ‘Resmi Kurum Alanı’ lejantı altında (Geri Gönderme Merkezi) ibaresi olmaksızın sadece ‘Resmi Kurum alanı’ olarak onaylandı.” diye konuştu.

“İKTİDAR MİLLETVEKİLLERİ KADAR SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ DE ŞEHRİNE DUYARLIDIR”

Başkan Eşkinat; “Bizleri şehrimizin güvenliğini ilgilendiren bu konuda gerekli ilgi ve duyarlılığı göstermediğimizi iddia eden AKP’li vekillerimiz, görüşmelerimizi unutabilir; insanlık halidir. Ancak keşke yazışmalarımızı bir gözden geçirselerdi. Tüm kayıtlar ellerinde mevcut. İktidar milletvekilleri kadar Süleymanpaşa Belediyesi de şehrine duyarlıdır.” şeklinde konuştu.

 “GERİ GÖNDERME MERKEZİ İÇİN İKİ AYRI YER GÖSTERDİK”

Yazılı olarak Yenice-Çorlu yolu üzerinde Resmi Kurum Alanı bulunduğunu ve merkezin burada yapılmasının daha doğru olacağını dile getiren Başkan Eşkinat sözlü olarak da yer gösterimi yaptığının ancak AKP’li vekillerin merkez için bu alanda direttiğini vurguladı. Eşkinat; “Biz yazışmalarımızda Yenice-Çorlu yolu üzerinde Resmi Kurum Alanı bulunduğunu ve bu alanın bu merkez için uygun olduğunu belirttik. Hatta ikinci bir alternatif daha üretip Muratlı yolu üzerindeki Cezaevinin yanında bulunan Resmi Kurum Alanı’nı adres gösterdik. Burası da o merkez için çok uygundu. Ancak açıklamalarında da görüldüğü gibi AKP’li vekillerimiz şehrin ortasına bu merkezi yapmak için diretiyor.” ifadelerini kullandı.

“YARGI KARARI OLAN BİR YERE BÖYLE BİR MERKEZ YAPMA DÜŞÜNCESİ ÖLÜ YATIRIM İÇİN MEZAR ARAMAKTAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR”

Mevcut bölgenin davalık olduğunu buraya yapılacak yatırımın davanın olumsuz sonuçlanmasında ölü yatırım olacağını vurgulayan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, “Danıştay 6. Dairesi’nin 2014/2286 sayılı dosyasında verilen karar da 1/25000 ölçekli Tekirdağ İli Çevre Düzeni Planı değişikliği yürütmesi durdurulmuştur. Yargı kararı olan bir yere böyle bir merkez yapma düşüncesi ölü yatırım için mezar aramaktan başka bir şey değildir.” diye konuştu.

“İKTİDARI VİCDAN SAHİBİ OLMAYA DAVET EDİYORUM”

Son olarak iktidar partisi milletvekillerine seslenen Eşkinat; “Seçim ile iş başına gelen, şehrin emanetini üstlenen ve 3 farklı partinin temsilcilerinin bulunduğu belediye meclisinin kararını hiçe sayarak tepeden karar indirmek bizim anlayışımıza uygun değildir. Bu şehrin geleceği konusunda kimse bizi baskıyla yıldıramaz. Mecburiyetleri karşısında susanlar kendi hatalarını Süleymanpaşa Belediyesi’ne yükleme hakkına sahip değildir. Süreç içinde kamuoyunu yönlendirmeye çalışanların aldığı kararlar kamuoyu tarafından yargılanacaktır. İktidarı vicdan sahibi olmaya davet ediyorum.”  sözleriyle açıklamalarını noktaladı.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
Etiketler:
sanalbasin.com üyesidir