18.06.2024

2. Trakya Bağbozumu ve Ekoloji Festivali’nde Hüseyin Turan Süleymanpaşalılarla buluştu

4, Eylül 2016 Pazar
Bu haber kez okundu


Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Trakya Bağbozumu ve Ekoloji Festivali’nin ilk gün etkinlikleri Hüseyin Turan konseri ile zirve yaptı.

Mutlukent Sahil Çay Bahçesi yanında gerçekleştirilen konsere Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat eşi Belgin Eşkinat ile birlikte katılırken vatandaşlar da Hüseyin Turan konseri izleyerek gece boyunca türkülere eşlik ettiler.

Yaklaşık 2 saat süren konserin sürprizi Grup Gündoğarken olurken konserde Hüseyin Turan kendi eserlerinin yanı sıra Neşat Ertaş türküleri ve anonim eserleri seslendirerek de Süleymanpaşalılara unutulmaz bir gece yaşattı.

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYE BAŞKANI EKREM EŞKİNAT: “BİZ BİRİLERİNİN SAVAŞ İÇİN UĞRAŞTIĞI ORTAMDA BARIŞA KATKI VERMEK İÇİN GAYRET GÖSTERİYORUZ”

Dolu dolu türkülerle geçen gecede Hüseyin Turan’a çiçek takdim eden Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat bir de konuşma yaparken; “Olağanüstü günlerden geçiyoruz. Burası özel bir ülke. Burası gelenekleri olan bir ülke. 600 yıllık devlet geleneğini cumhuriyetle taçlandıran, demokratikleştiren ve çağdaş medeniyetler seviyesine getiren bu ülkeyi bizlere emanet eden Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkesi. Aslında biz fazla bir şey yapmıyoruz. Biz birilerinin savaş için uğraştığı ortamda barışa katkı vermek için gayret gösteriyoruz. Bu emekte en büyük pay bu ülkenin sanatçılarının. Onlar sizleri bir araya topluyor. Korkusuzca sizi evlerinize koymak isteyenlere karşı bir araya getiriyor. Sevgiyle bir arada olmanızı sağlıyor.” dedi.

“TÜRKÜLERİMİZLE DAYANIŞMAMIZI CÜMLE ALEME GÖSTERECEĞİZ”

Açıklamalarına üzüm salkımının ülke ile benzerliğine dikkat çekerek devam eden Başkan Eşkinat; “Türküler bizim her şeyimiz. Türküler bizim dayanışmamızı sağlayan sevgimizin simgeleri. İşte bu akşam da onu en iyi icra edenlerden biri Hüseyin Turan ile beraberiz. Bu festival bağbozumu festivali. Bağ bozumu üzümün simgesi. Üzüm bu bölgenin göz bebeği. Allahın verdiği bir nimet. İnanılmaz şifalı. Çiftçimize, burada yaşayan insanlarımıza gelir kaynağı. Bizler bu şükrün bağbozumunu yapıyoruz ve bunu bir festival ile kutluyoruz. Üzümün bir başka simgesi daha var. Üzüm bir salkımda bütünlüğümüzü simgeliyor. İhtiyacımız olan şey üzüm salkımında var. Hiç kimse gayret içinde olmasın. Bu ülkenin birliğini, dirliğini bozmaya hiç kimsenin gücü yetmez. Hele Trakya’nın bütünlüğünü bozmaya hiç kimsenin ömür boyu gücü yetmez. Bu bakımdan biz içimiz kan ağlasa da, dağlarda şehitler versek de, terörle mücadele etsek de, türkülerimizle dayanışmamızı cümle aleme göstereceğiz.” ifadelerini kullandı.

2. TRAKYA BAĞ BOZUMU VE EKOLOJİ FESTİVALİ PROGRAMI

3 Eylül Cumartesi

22:00/ Kavala Yunan Adaları Halk Dansları – Kavala Yunan Sanatsal Halk Şarkıları

4 Eylül Pazar

09.30/ Pekmez Kaynatım Başlangıcı/ Sahil Dolgu Alanı

17.30/ Pekmez İkramı/ Sahil Dolgu Alanı

18.00/ Üzüm Yarışması Finali/ Sahil Dolgu Alanı

22.00/ Ahırkapı Roman Orkestrası Konseri/ Sahil Dolgu Alanı

2-3-4 Eylül Etkinlikleri

19.00-20.00/ Şubadap Grubu Çocuk Konseri

17.00-21.00/ Kartal Kuklası Yapım Atölyesi – Palyaço Kuklası Yapım Atölyesi – Koşan Kedi Yapım Atölyesi – İllüstrasyon Atölyesi – Pasta Yapım Atölyesi – Köstebekgiller Karakterleri İle Fotoğraf Çekimi Etkinliği – Devekuşu Tahta Bacak Animasyon Etkinliği – Kanguru Bacak Animasyon Etkinliği

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
Etiketler:,
sanalbasin.com üyesidir