03.12.2023

1. Roman Çalıştayı Gerçekleşti

25, Şubat 2016 Perşembe
Bu haber kez okundu


Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür Şube Müdürlüğü’nün organize ettiği “Dünden Bugüne Tekirdağ’daki Roman Toplumu Sorun Ve Çözümleri” konulu çalıştay Yılmaz İçöz Sahnesinde gerçekleşti. Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Türkiye Büyük Millet Meclisi Katip Üyesi Özcan Purçu çalıştaya konuşmacı olarak katılarak vatandaşlarla bir araya geldi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan çalıştay, divan kurulu üyeleri Serkan Kara, Zeki Atasoylu, Hüseyin Bozkır’ın sahneye davet edilmesinin ardından, Süleymanpaşa Roman Sosyal Yardımlaşma Eğitim Ve Dayanişma Derneği Başkanı Serkan Kara, 59 Roman Dernekleri Federasyon Başkanı Salih Pirbudak, Özçorlulular Derneği Başkanı Bahattin Pektaş, Malkara Roman Dernek Başkan Yardımcısı Hasan Kocabaş, Şarköy Müzisyenler Derneği Başkanı Hüseyin Maral, Hayrabolu Roman Derneği Başkanı Hüseyin Zengin, Saray Roman Derneği Başkanı Remzi Şare, Çerkezköy Roman Derneği Başkanı Mustafa Demirkır, Muratlı Roman Derneği Başkanı Tahir Pirbudak, Marmara Roman Derneği Başkanı Sinan Karaca, Kuştepe Çiçekçiler Roman Federasyonu Dernek Başkanı Metin Salih Şentürk ve Silivri Roman Derneği Başkanı Kamil Kalaycı konuşma yaptı.

Roman vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği çalıştayda konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Bugün burada çok değerli Roman vatandaşlarımızın yaşadıkları istihdam, barınma, eğitim ve sağlık gibi hayati önem arz eden sorunlarını konuşmak, tartışmak ve çözüm oluşturmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Türkiye’de bulunan Roman gruplarının büyük bir kısmı Batı Anadolu’da ve Trakya’da yaşarken diğer bir kısmı da Türkiye’nin doğusunda yaşamaktadır.  Güzel şehrimiz Tekirdağ da birçok Roman vatandaşımıza ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en renkli göçebe topluluklarından biri olan Roman vatandaşlarımız geleneklerini ve göreneklerini korumayı başarmış, toplumda özel ve önemli bir yer edinmiştir.

“ETÜD EVİ YAPMA KARARI ALDIK”

Roman vatandaşlarımız bu özel ve önemli yeri edinmenin yanında birçok sorunla da karşı karşıya gelmektedir. Bu sorunların başında istihdam sorunu bulunmaktadır. Ayrıca barınma ortamlarının elverişsizliği, sağlıklı bir yaşam sürmeleri noktasında tehdit oluşturmaktadır. Dolayısıyla Roman vatandaşlarımızın sosyal yerler noktasındaki sorununun aşılması, ortadan kalkması hayati bir önem taşımaktadır. Eğitim hizmetlerinden yeterince yararlanılamaması da Roman çocuklarımızın iyi bir gelecek oluşturamamalarına neden olmakla birlikte istihdam sorununun temelini oluşturmaktadır. İstihdam edilebilirliğin arttırılması için geliştirilmiş eğitim becerileri ve rehberlik hizmetleri gereklidir. Tüm bu alanlarda başarının elde edilebilmesi için kurumlar, sosyal paydaşlar ve Roman derneklerinin işbirliği içerisinde olması şarttır. Süleymanpaşa Belediye Başkanım Ekrem Eşkinat ile yaptığım görüşmeler sonucunda bir etüd evi yapma kararı aldık.” dedi.

Albayrak sözlerine, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Roman vatandaşlarımızın haklarının korunmasında, geliştirilmesinde, yaşam standartlarının yükseltilmesinde üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. Yapılacak girişimlerin çok boyutlu olması koordineli çalışmayı da beraberinde getirecek, sorunların ivedilikle çözümlenmesini sağlayacaktır.

Ben Roman kardeşlerimle komşuluk yaptım. Ailece görüştük, aynı sofradan yemek yedik. Sorunlarınızı benden daha iyi kimse anlayamaz. Eksikliklerin üzerine ivedilikle yoğunlaşacağız. Roman vatandaşlarımın sorunlarını ben çözemezsem kimse çözemez.” şeklinde devam etti.

Başkan Albayrak’ın konuşmasının ardından kürsüye davet edilen Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Türkiye Büyük Millet Meclisi Katip Üyesi Özcan Purçu, “Öncelikle burada bizi buluşturma imkanı tanıyan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanıma, Roman Derneklerine emeği geçen tüm kardeşlerime teşekkür ederim.

PURÇU: “İŞSİZ İNSANI MUHTAÇLIK PSİKOLOJİSİ İLE YÖNETMEYE KALKARSANIZ, SOSYAL RİSKİ ARTTIRMIŞ OLURSUNUZ”

Ben yaşadığınız zorlukları yaşayan biri olarak anlıyorum. Her zaman söylerim ve söylemekten de hiçbir zaman bıkmayacağım. Çadırda doğdum, ilkokulu, ortaokulu, liseyi çadırda okudum. Üniversiteyi çadırda kazandım. Üniversiteyi kazandıktan sonra dört duvar gördüm. Bugün Saray, Çorlu ve Çerkezköy’deki roman vatandaşlarımızı ziyaret ederek yaşadıkları zorlukları yerinde gördüm. Fakat şunu da belirtmeliyim ki bir şeyler değişmeye başladı. Bizler sivil toplum kuruluşlarıyla, Avrupa Konseyi ve elçiliklerle yaptığımız proje çalışmalarında Romanlara ait çok vahim verilere ulaştık. Roman vatandaşlarımızın yüzde 96’sının işsiz olduğu sonucuna ulaştık. Eğitim noktasında da büyük bir sıkıntı var. Roman çocuklarımızın yüzde 2’si liseyi bitirebiliyor, yalnızca binde 4’ü üniversiteyi bitirebiliyor. Eğer çocuklarınızı eğitime yönlendirmezseniz ileride size sosyal anlamda külfet olur. İşsiz insanı muhtaçlık psikolojisi ile yönetmeye kalkarsanız, sosyal riski arttırmış olursunuz. Şu an roman mahallelerinin durumu budur. Eğitime çeşitli sebeplerden dolayı erişemeyen, istihdam noktasında düzenli bir iş, maaş ve güvencesi olmayan insanlar sosyal risk altındadır.   ” dedi.

“10 YIL SONRA TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE İLÇE BELEDİYELERİMİZİN ÇOK GÜZEL ŞEYLER YAPACAĞINA İNANIYORUM”

Purçu sözlerine şöyle devam etti: “ Bundan yirmi yıl önce sepetçilik, kalaycılık, bohçacılık gibi geçerli mesleklerimiz vardı. Günümüzde bu mesleklerin hiçbiri kalmadı. Şu an nitelikli, eğitimli, mesleki bilgisi olan insana ihtiyaç var.  Bu nedenle ne kadar zorluk içinde dahi olsanız çocuklarınızı okumaya çaba göstermelisiniz. Değişimin bir anda olmasını bekleyemeyiz. Bu bir süreçtir. Ben 10 yıl sonra Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerimizin çok güzel şeyler yapacağına inanıyorum. Birlikte çok şey başaracağız.”

Özcan Purçu’nun konuşmasının ardından Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban ve Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve İzmir Milletvekili Özcan Purçu’ya plaket takdim edilerek Çalıştay sona erdi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir